Dergimiz Çalışanı Mehmet Yeşiltepe Derhal Serbest Bırakılsın

İHD’de Yapılan Basın Toplantısında Okunan Metindir…

27 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da yapılan eş zamanlı operasyonlar çerçevesinde dergimizin mizanpaj ve dizgi işlerini yapan çalışanımız Mehmet Yeşiltepe gözaltına alınmıştır. Sabah saat 05:30 sıralarında evi basılarak geniş bir arama yapılmış orada bulunan tüm yazılara, bilgisayara ve kişisel eşyalarına el konulmuştur.

ihd basın toplantısı

27-28 Nisan 2009 tarihli çeşitli yazılı ve görsel basın-yayın organlarından takip ettiğimiz kadarıyla çalışanımız hakkında gerçeklikle örtüşmeyen ve kurmaca denilebilecek bir bilgi kirliliği yaratılmıştır. Mehmet Yeşiltepe’nin “Devrimci Karargah” örgütünün ‘teorisyeni’ vb. olduğu biçiminde bütünüyle asılsız çeşitli haberler yayımlanmıştır. Emniyetin yönlendirmesiyle yapıldığı açıkça belli olan bu iddialar tümüyle yalan ve düzmecedir. Açıkça görülebileceği gibi çalışanımız bir komployla karşı karşıyadır. Mehmet Yeşiltepe, her gün düzenli olarak dergi bürosuna gelerek çalışmalarını burada yürütmekteydi. Polisin evine yaptığı baskın sonrasında aldığı tüm yazı ve materyaller Devrimci Hareket dergisinin geçmiş sayılarında yayımlanmış ya da arşiv niteliği taşıyan belgelerden ibarettir. Basın tarafından kendi meslek ilkelerine sığmayan bir yöntemle çalışanımız hakkında gerçek dışı haberler yapılması hiçbir gerekçeyle açıklanamayacağı gibi en temel hukuk kurallarına da aykırıdır ve hukuksal takibi dergimiz tarafından yapılacaktır.

1 Mayıs önceleyen bu günlerde genelde devrimci-demokrat kesimler, özelde ise dergimiz ve çalışanları üzerindeki bu ve benzeri tüm baskılar demokratik talepleri susturmaya yöneliktir. Çalışanımızın halen gözaltında tutulmasının hukuken açıklanabilecek hiçbir yanı olmadığı gibi sağlığından da endişe duymaktayız. Bu hukuksuzluğa bir an önce son verilerek çalışanımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

29 NİSAN 2009

DEVRİMCİ HAREKET