Halkın sesini polis baskınlarıyla susturamazsınız: Hayır kazandı, biz kazandık!

Bu sabah İstanbul’da “Hayır” mücadelesini sokak sokak ören kişilerin evlerine polis baskınları gerçekleşti.

Çok sayıda ilerici kurumdan onlarca kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Polisler, bastıkları evlerde “ ‘Evet’ sonucunun meşru olmadığına ilişkin propaganda yapılması” gibi daha önce hiç görülmemiş, akla sığmaz bir bahaneyle 16 kişiyi gözaltına aldı.

Seçim akşamı dediğimiz gibi; süreç boyunca devletin imkanlarını arkasına alanlar, “hayır” diyenlere propaganda şansı dahi tanımadı. “Hayır” diyenlerin en demokratik haklarına dahi saldırıldı. Gözaltılar, tutuklamalar birbirini izledi.

Satın alınmış, yandaş medyanın sesi ve önü açılırken, gerçekleri yazan gazeteciler iktidar tarafından açıkça esir alındı.

Bütün baskı ve manipülasyonlara, tehdit ve saldırılara karşı “hayır” çalışması elden ele, ilmik ilmik örüldü. Sesi kısılmak istenen milyonlarca insan, sandıklarda “hayır”ın sesini yükseltti.

16 Nisan gecesi itibariyle, milyonlarca “hayır” oyu hiçe sayılacak şekilde, YSK eliyle şaibeli, hukuksuz bir karar alınarak, gerçekleştirilen referandum yok sayılıp, halkın iradesi hile ve manipülasyonlarla bastırılmak istendi.

Ama olmadı; bu kez sahneye oyun bozan, hesaba katılmayan, egemen denklemlere dahil edilmeyen bir güç çıktı. Halk iradesine sahip çıkıp geleceğini sokakta savunmak için adım attı.

Bu sabah da aylardır ilmek ilmek “hayır” çalışması örenleri, oy hırsızlığına karşı çıkanları, OHAL karanlığına direnenleri gözaltına alarak halkı sindirebilecekleri zannettiler.

Yapamazsınız; milyonlarca insanı, koca bir ülkeyi susturamazsınız!

Şafak baskınlarınız, yalan dolu gazeteleriniz, polisleriniz, OHAL’iniz ve kelepçeleriniz boşunadır. Sizin zorbalığınıza ve hukuksuzluğunuza boyun eğmeyeceğiz. Sudan bahanelerle, yalanlarla gözaltına alınan  arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

Hayır halktır, haklıdır, kazanandır.

Bu iş daha bitmedi, biz kazanacağız!

Devrimci Hareket

19 Nisan 2017