Önder Babat Katledilişinin 6. Yılında Anıldı

3 Mart 2004 tarihinde devlet tarafından planlı bir şekilde dergi büromuzun önünde başından vurularak öldürülen yoldaşımız Önder Babat, yoldaşları ve dostları tarafından anıldı. Önder’in vurulduğu yerde yapılan anma etkinliğine katılımın yüksek olması dikkat çekti. Etkinliğe EHP, ÖDP, DHF, BDSP, ÇHD, Alınteri ve birçok devrimci-demokrat dost kurum da destek verdi. Beyoğlu, İstiklal Caddesi, İmam Adnan Sokak’ta yapılan anma etkinliği Önder’in vurulduğu anda; 18:45’te başladı.

  Anma, Devrimci Hareket Dergisi temsilcisi tarafından okunan metinle başladı. Anmamızda okunan metni aşağıda yayımlıyoruz:

“Dostlar, Yoldaşlar;

Önder yoldaşımızın devlet tarafından planlı bir şekilde katledilmesinin ardından 6 yıl geçti. Biz Önder’in yoldaşları, dostları ve yüreği özgürlükten yana atanlar onun öldürüldüğü gün olan 3 Mart’ta yine buradayız. Aradan geçen 6 yılda Önder’e olan özlemimiz büyürken, yaşamı Önder’ce örenlerin sayısı arttı, hesap sorma bilinci daha da keskinleşti. Önder’i öldürdükten sonra bilinçleri bulandırmaya yönelik devlet kaynaklı yönlendirmeler bir işe yaramadı.

Önder, dünden bugüne uzanan mücadele geleneğinde yaratılan değerlerin savunucusuydu. Onu yok etmek isteyenlerin bir hedefi de bu değerlere kastetmekti. Bir dava uğruna mücadele etmenin gereksiz, bedel ödemenin anlamsız sayıldığı günümüz koşullarında Önder, hepimiz için devrimci değerlerimizin teminatı oldu.

Emperyalizmin manüplasyon araçlarını çeşitlendirdiği ve yarattığı bilgi kirliliği ile sistemiçileşmeyi daha da derinleştirdiği günümüz koşullarında Önder’in mücadele çizgisi bu noktada daha bir anlam kazanıyor.

Halklara tarihin hiçbir kesitinde açlık, sefalet ve zulümden başka bir şey vermeyen egemenler, bugün bir taraftan krizin yükünü emekçilerin sırtına yıkarken diğer taraftan da ‘açılım, demokratikleşme’ demagojileri eşliğinde saldırılarını sürdürüyorlar. Dün, Maraş’ta halklarımızı kanla boğan, Çorum’da süngü uçlarına takan, Sivas’ta diri diri yakanlarla, Önder Babat’ı katleden, Bursa’da 19 maden işçisini yerin 500 metre altında öldüren, Tekel işçilerinin meşru mücadelesine kin kusanlar aynı sistemin parçalarıdır. Önder Babat’ın ve halklarımızın katili devlettir; faşizmdir. Bu noktada Türkiye Devleti’ni Önder Babat cinayetinde yeterli araştırma yapmadığı için kusurlu bulan ve mahkûm eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı, gerçek failin devlet olmasından dolayı bir anlam ifade etmemektedir.

 Dostlar, Yoldaşlar;

Mücadele içerisinde yitirdiğimiz yoldaşlarımız kısa erimli, günü birlik hedefler peşinde koşmadılar. Mahirlerden Deniz’lere, İbo’lardan Önder’e dek tüm yitirdiklerimiz yaşamlarını devrim mücadelesinde feda ettiler. Bugün bizlere düşen görev; onlardan miras kalan değerleri daha da büyütmek, mücadelede ısrarcı olmak ve hesap sorma bilincini diri tutmaktır.

Önder yoldaşımızı aramızdan alanlar unutmamalıdır ki, halkın adaleti er ya da geç hesap soracaktır.”

                                                                            DEVRİMCİ HAREKET

Metin okunduktan sonra Önder Babat şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Meşalelerimizin ışığı altında sloganlarımız devrimci dostlarımızla birlikte haykırıldı.

“Faşizme Ölüm Tek Yol Devrim!”

“Katiller Halka Hesap Verecek!”

“Önder Babat Ölümsüzdür!”

“Önder Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor!” diye haykırdık omuz omuza.

Saygı duruşunun hemen ardından Önder Babat Müzik Topluluğu ve Serhad Raşa, Önder Babat Marşı’nı seslendirdiler. Ayrıca anmamıza, sanatçı Tunay Bozyiğit de katılarak destek verdi. Önder Babat Müzik Topluluğu, marşımızı okuduktan sonra, Önder’imizin vurulduğu yere karanfillerimizi koyduk. Hep birlikte, “Gün Gelecek Devran Dönecek, Katiller Halka Hesap Verecek!” ve “Yaşasın Devrimci Dayanışma!” sloganlarını attık. Anmamız Önder’ce mücadeleyi sürdürme kararlılığıyla sona erdi.